Tipy na výlety

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras. 

Orlické hory nabízí ideální podmínky pro turistiku, cykloturistiku a v zimních měsících pro lyžování a běžkování naše oblast je tedy využívána celoročně. Od chalupy se můžete vydat rovnou s košíkem do lesa pro čerstvé houby či pozorovat zvěř v bezprostředním okolí.


Velká Deštná - 1 115 m.n.m

Velká Deštná je se svou nadmořskou výškou (1 115 m) nejvyšším bodem Orlických hor. Z malé vyhlídkové věže je při dobré viditelnosti možno pozorovat na severozápadě Sněžku a další výrazné vrcholky Krkonoš, na jihovýchodě pak masív Králického Sněžníku a za ním panoráma Jeseníků. Vyhlídka do kraje je v současnosti po celé délce hřebene, jak na českou tak i na polskou stranu, velmi dobrá.

Ski Areál Deštné

Skiareál v Deštné patří spolu se Ski Říčky k nejlépe vybaveným zimním střediskům Orlických hor. V Deštné se můžete se těšit na 4 kilometry plně zasněžovaných sjezdovek. Parkování je zdarma s kapacitou 600 osobních automobilů. Vedle toho je v areálu lyžařská škola s dvěma vleky, ski servis a půjčovna lyží. Večerní lyžování se provozuje pravidelně na 1,2 km osvětléné sjezdovce. Pro příznivce adrenalinu je v areálu Gravity park - snowpark, kde si užijete na railech a skocích nebo můžete zlepšovat své dovednosti pod dohledem zkušených riderů.

Dělostřelecká tvrz Skutina

Československé opevnění budované v letech 1935-1938 podél hranic tehdejšího Československa patřilo mezi nejdokonalejší pevnostní obranné systémy v Evropě

Houbaření 

Kdo má rád klid, houbaření, pozorování zvěře v bezprostředním okolí, je na té správné adrese.


Masarykova chata na Šerlichu

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor.Původně zde bývala horská osada Šerlich, vzniklá kolonizací patrně koncem 17. století. Roku 1844 tu stálo 10 roubených chalup patřících pod obec Sedloňov. V čp. 318 se v zimě vyučovalo, v létě docházely děti do školy v Deštném. Původní obyvatelé se živili dřevorubectvím, uhlířstvím, tkalcovstvím a pastevectvím, kromě toho též pašeráctvím (cukerin, petrolej, textil). Na nákup se chodívalo do Grunwaldu (dnes Zielenec, v Polsku).


Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Přírodní rezervace Peklo u Nového Města nad Metují chrání v hluboce zaříznutém údolí řeky Metuje a Olešenky vzácné druhy rostlin a živočichů, kterým vyhovuje chladno sevřeného údolí. Peklo je také křižovatkou několik pěších turistických tras a cyklostezek. Cestou po proudu řeky Metuje vás dovede do asi 5 km vzdáleného Nového Města nad Metují. Jiráskova stezka směřuje opačným směrem podél říčky Olešenky ke zřícenině středověkého hradu Frymburk.